Pamiętniki, pisane między kwietniem 2005 r. a grudniem 2006 r., są luźnym komentarzem o sprawach (wówczas) bieżących do którego prześlizgują się wspomnienia, refleksje i wrażenia Autora mające związek z Jego życiem. Pamiętniki składają się z czternastu rozdziałów. Niestety, tekst z rozdziałami XII i XIII zaginął, a rozdział XIV, rozpoczęty na niedługo przez śmiercią Autora, jest bardzo wyrywkowy.
Rozdział I
Śmierć Papieża; wspomnienia z wizyty papieskiej w Tokio; znaczenie Papieża, rozważania o religii i realiach, dogmatach.
Rozdział II
Komentarz o rządzie Marka Belki; obchody w Moskwie 60 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej; wspomnienia i rozważania o zakończeniu II Wojny Światowej i ówczesnej sytuacji w Polsce, wrogości do niej Stalina, Armii Czerwonej.
Rozdział III
Konstytucja Europejska; PRL a „zachodnioeuropejska integracja”; PRL w GATT, EWG; wspomnienia – wizyta w siedzibie EWG w Brukseli; kwestie integracji regionalnej/europejskiej i powody dla sceptycyzmu; historia prób integracji europejskiej.
Rozdział IV
Niepodległość USA; stosunek do nowej Ojczyzny; pierwsze spotkanie z Amerykanami w czasie pobytu w Korei, jako członek Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych; akcja amerykańska wysyłania książek do PRL; wyjazd na placówkę do USA (listopad 1962 r.); pobyt z USA; sprawa klauzuli Największego Uprzywilejowania; PRL-owski plan eksportu do USA.
Rozdział V
Zamach w Londynie; współpraca z chicagowską Panoramą
i S. Pochroniem; Europa a muzułmanie; historia tzw. żywych bomb; „wojna z terroryzmem”; współżycie Zachodu ze światem muzułmańskim; sprawa Romana Giertycha; DiPowcy.
Rozdział VI
Wspomnienia w związku z rocznicą ślubu; rozważania o miłości; huragan Katrina; wspomnienia o 1 września 1939 r.; Lato 1980; wspomnienia wojenne i rozważania o klęsce wrześniowej; bitwa pod Grodziskiem (woj. świętokrzyskie).
Rozdział VII
Rocznica stanu wojennego; wydarzenia poprzedzające jego wprowadzenie; Lato 1980; Solidarność; Wałęsa. Wizyta Solidarności w Japonii.
Rozdział VIII
Wystąpienie o azyl; opis ucieczki z Tokio i jej motywacje; Jaruzelski; kulisy stanu wojennego.
Rozdział IX
Wspomnienia o początkach pracy; rozpoczęciu studiów II Stopnia; zdobyciu mieszkania; wspomnienia o styczniu 1945 r. i wejściu Armii Czerwonej; zimna wojna; podpisanie Paktu Stabilizacyjnego.
Rozdział X
Wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w USA; „okrągły stół”: kryzys rządowy w RP; Polonia amerykańska; Katyń – odkrycie niemieckich zdjęć lotniczych, zachowanie Rosji i jego powody; wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Niemczech; polityka polska.
Rozdział XI
Benedykt XVI w Polsce; rozważania o religii i jej miejscu w nowoczesnym społeczeństwie; Oświęcim; komentarz o USA – czy USA są demokracją?
Rozdział XIV
Zmiany rządowe w USA.